سه شنبه ٢١ آذر ١٣٩٦
به وب سایت مرکز فرهنگی ایران در استکهلم خوش آمدید.

  

پیوندها

 

 

ایرنا

عنوان

 • کتاب «پیاده‌روی اربعین: تأملات جامعه‌شناختی» منتشر شد
  تاب «پیاده‌روی اربعین: تأملات جامعه‌شناختی» (مجموعه مقالات) به‌کوشش محسن حسام مظاهری توسط نشر آرما منتشر شد. به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «پیاده‌روی اربعین: تأملات جامعه‌شناختی» (مجموعه مقالات) به‌کوشش محسن حسام مظاهری توسط نشر آرما منتشر شد. در مقدمه این اثر آمده است: اگر بخواهیم مشخصه‌های جامعه‌ی شیعه در زمانه‌ی حاضر را برشمریم، بی‌شک یکی از مشخصه‌ها «فربهی بُعد مناسکی» آن‌ خواهد بود. در یکی دو دهه‌ی اخیر، آیین‌ها و مناسک جدیدی در جامعه‌ی شیعه ظهور کرده و با روندی شتابان رشد کرده‌اند که اغلب سابقه‌ای در ادوار پیشین نداشتند یا حداقل به‌صورت امروزی‌شان آیینی فراگیر محسوب نمی‌شدند. یکی از این آیین‌ها، «پیاده‌روی اربعین» است. آیینی که قدمت آن حدوداً به میانه‌ی قرن ۱۳ هجری می‌رسد و تا همین چند سال پیش آیینی مخصوص شیعیان عراق و محدود به ایشان به‌شمار می‌رفت، اما امروزه به یکی از آیین‌های فراگیر شیعیان تبدیل شده است. این توسعه، خصوصاً در بین شیعیان ایرانی بسیار سریع و گسترده بوده است.

 • روایت یک عکاس آلمانی از حوزه های علمیه شیعیان
  مجموعه عکس هایی از هانس گئورگ برگر، عکاس آلمانی با موضوع حوزه‌های علمیه شیعیان در عمارت شمس العماره به نمایش در می آید. به گزارش خبرنگار مهر، با همکاری سفارت آلمان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و اداره اسناد تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران نمایشگاه عکس «مکاشفه و تماشا» سه سفر به قلب دنیای اسلام تشیع برگزار می شود. در این نمایشگاه، مجموعه عکس هایی از هانس گئورگ برگر عکاس آلمانی با موضوع حوزه‌های علمیه شیعیان به نمایش در آمده است.

 • ۱۶نماینده ایران در جشنواره جهانی بازیهای موبایلی/ پایان حاشیه‌ها؟
  مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره IMGA در خاورمیانه و شمال آفریقا در حالی به‌زودی برگزار می‌شود که این جشنواره برای بازی‌سازان ایرانی حواشی خاصی داشته است.

 • غرب‌ستیزی قدرت سیاسی و اقتصادی استعمار را طبیعی جلوه می‌دهد
  نشست هفتگی شهرکتاب، روز سه‌شنبه بیست‌وهشتم شهریورماه به تحلیل و بررسی «رویکرد پسااستعماری به علوم انسانی پس از ادوارد سعید» اختصاص داشت. در این نشست حسین شیبان، استاد تاریخ دانشگاه استکهلم سوئد، نفیسه مرادی و نسرین فقیه ملک‌مرزبان حضور داشتند. حسین شیبان گفت: غرب‌ستیزی عملا در امتداد خود، رابطه‌ قدرت بین شرق و غرب را در سطح فرهنگی و ایدئولوژیک بازتولید می‌کند و قدرت سیاسی و اقتصادی استعمار و امپریالیسم را طبیعی جلوه می‌دهد.

 • قصیده گلمکانی و احسان بیگلری جوایز هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی «یاری» سوئد را گرفتند.
  جشنواره «یاری» که همه ساله درآمد حاصل از فروش بلیت فیلم‌های حاضر در جشنواره را برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست ایرانی صرف می‌کند، در این دوره میزبان دوازده فیلم کوتاه و سینمایی ایرانی بود که در نهایت به ۲ فیلم جایزه داد. تندیس بهترین فیلم کوتاه جشنواره به «برزخ» ساخته قصیده گلمکانی اهدا شد و احسان بیگلری برای فیلم سینمایی «برادرم خسرو» تندیس بهترین فیلم بلند را گرفت.

 • ماهنامه فرهنگی شهریور 1396 منتشر شد
  فرهنگ ایرانی یک فرهنگ مستقل بسیط نیست که بتوان از آن بعنوان یک فرهنگ یک دست تاریخی یاد نمود که متضمن آراء و اندیشه ها ، آداب و رسوم و سبک زندگی مردم و حتی ادبیات و شعر و معماری و هنر صرف ایرانی باشد.این فرهنگ طی جریان تاریخ و عناصر دخیله در فرهنگ ایرانی به یک فرهنگ مرکب از عناصر فرهنگ های گوناگونی تبدیل است که مطالعه تاریخ فرهنگ ما بدان مهر تائید می زند.ایران آریائی خود دو مقوله جدای از یکدیگر است زیرا آریائیان از چند هزاره قبل از میلاد به سرزمینی مهاجرت می کنند که آن سرزمین اقوام و مردمی بومی داشته است.حتی هنگامی که به دیگر سرزمین های مجاور چون هند رفتند با اقوام بومی روبرو شدند که قوم دراویدی هند بودند.بعبارتی آریائیان مهاجران به یک سرزمینی وارد شدند که آنجا سرزمین مادری آنان نبود ولی ساکنان بومی آنان را پذیرفتند و با آنان معاشرت نمودند و از ظرفیت های کاری و نظامی و روح سلحشوری آنان بهره بردند.پس از آنان اسکندرانیان و اعراب و مغول ها و افغان ها و دیگران آمدند و هرکدان تاثیرات فراوانی نهادند و البته بشدت از فرهنگ ایرانی متاثر گردیدند.این تاثیر بر ملل دیگر بسیار سنگین بود اما اسلام علیرغم تاثیر پذیری از فکر و فرهنگ ایرانی بیش از دیگر فرهنگ ها بر ایران و ایرانیان تاثیر نهاد.این تاثیر بگونه ای بود که مسیر جریان فکر و فرهنگ ایرانی را بکلی دگرگون نمود .دین و اندیشه ایرانی بشدت تغییر کرد ولی پاره ای از عناصر اگرچه تغییراتی را تجربه نمودند اما توانست آن شاکله و جوهره کلی خود را چون زبان فارسی حفظ کند.این نکته قابل تامل است که ایرانیان پذیرفتند دیانت خود را تغییر داده و اسلام را بپذیرند اما زبان خود را حفظ کردند که علت آن خردورزی و منطق مکتب کهن ایرانی در انتخاب اسلام و اندیشه الهیاتی و قوام فکر دینی بود.

 • فرارسیدن مام محرم ایام سوگواری سرور آزادگان جهان امام حسین (ع) را تسلیت می گوییم
  محرم ماه شور و شعور و عشق و فریاد است. ای ماه خون، دوباره می‌آیی و سکوت تاریخ را در هم می‌شکنی و بغض ناله را از حنجره‌ها آزاد می‌سازی.بانگ کاروانت به گوش می‌آید و عاشقان را دوباره به مهمانی فرا می‌خوانی. سلام بر حسین سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش. آن اصحاب شهادت طلبش که مصداق واقعی آگاهی و ایمان و شجاعت و فداکاری بودند، چه آن‌هایی که در رکابش به فیض شهادت رسیدند و چه آن‌هایی که پیش از عاشورا شهید شدند. مصائب امام حسین(علیه‌السلام) و اهل بیتش در این راه آنقدر عظیم و جانسوز است که اگر همه ایام محرم هم از آن گفته شود باز هم نمی‌توان حق مطلب را به درستی ادا کرد.

 • تاريخچه چاپ و کاغذ
  از بدو حضور انسان بر روي کره خاکي معمولاً نياز به ابراز احساسات و تمايل به نمایش هنرهای وجودی در نزد افراد وجود داشته و اين نياز روز به روز افزايش يافته است. انسان پارينه سنگي بر ديواره غارها نگاره‌هايي را از خود باقي گذاشته است و در دوره ميان سنگي بر صخره‌ها و سنگ‌ها کنده کاري‌هايي را انجام داده و آنها را با رنگ‌هاي گوناگون کاني مثل اُخرا و چربي‌هاي حيواني رنگ آميزي کرده است. معمولاً اشکال حيواناتي همچون ماموت، گاو وحشي، بز کوهي، اسب، همراه با پيکره‌هاي انساني را نقش مي‌کردند. اين هنر ادامه يافت تا اينکه انسان توانست از نقوش و علائم بسيار ساده گذر کرده و خاطرات و آموخته‌هاي خود و معاملات و امور بازرگاني و اداري را ثبت کند و براي آيندگان باقي ‌گذارد. طبق اکتشافات باستان شناسان اولين وسيله‌اي که انسان از آن براي نوشتن و نقاشي استفاده می کرده، سنگ بوده است. پس از آن از وسایلی مثل استخوان حيوانات و چرم و چوب و الياف گياهي استفاده کرده؛ اما در نهايت انسان تکامل جو و جستجو گر قادر به اختراع و ساخت کاغذ شده است .

 • ویدیوی معرفی شهر یزد به زبان سوئدی
  استان یزد یکی از استان های تاریخی تمدنی سرزمین ایران است.تاریخ ایجاد این شهر به خیلی قبل از اسلام برمی گردد.اما در تاریخ اسلامی نیز جایگاه بسیار ویژه ای یافت تا آنجا که به این شهر دارالعباده می گفتند.چون مسلمانان واقعی و مخلص دینی در این شهر زندگی می کردند و البته آثار معماری اسلامی چون مساجد تاریخی و بناهای مذهبی اسلامی و زردشتی در آن بسیار به چشم می خورد.

 • ویدیوی معرفی شهر قم به زبان سوئدی
  شهر قم در یکصد سال اخیر به دلیل وجود حوزه علمیه مورد توجه بوده است. قم مرکز فکر وفرهنگ شیعه است. مراجع شیعه در این شهر زندگی می کنند و مراکز مطالعاتی شیعه در شهر قم قرار دارد. این شهر دارای دانشگاه های فراوان و کتابخانه ها و مراکز مطالعاتی است. علاقمندان به یادگیری علوم و معارف اسلامی بویژه معارف شیعه از سراسر جهان به این شهر می آیند.

 • نشست " چهارصد سال تاریخ روابط ایران و سوئد " در 24 نوامبر 2017 برگزار می شود
  این نشست در 24 نوامبر 2017 با حضور محققان سوئدی و ایرانی در استکهلم برگزار می شود. مردم جهان هنگامی که وقایع و رویدادهای ملی آنان به نقطه ای تاریخی می رسد بدان خصوصیتی ویژه می بخشند. اسناد و مدارک تاریخی که از لابلای سفرنامه های سیاحان اروپایی با ما سخن می گویند اشاره بدان دارند که سال 1617 بنکت اوکسن بعنوان اولین سوئدی وارد سرزمین تاریخی ایران می گردد و در سال 1667 میلادی نخستین کتاب در باره ایران در سوئد منتشر می شود. این کتاب گزارش زیبا و شیوائی در باره ایران و ایرانیان است که برای اولین بار یک جامعه بزرگ با تاریخ و تمدنی کهن به مردم سوئد معرفی می گردد . این نمایندگی بنابر اهمیت تاریخی موضوع و تقدیر و تجلیل از چهار صد سال تاریخ روابط دوستانه دو کشور همایش "چهارصد سال تاریخ روابط ایران و سوئد " را بر پا می کند و از کلیه محققان و صاحبنظران جهت ارائه مقاله در حوزه های تاریخ روابط سیاسی اجتماعی ، علمی فرهنگی ، اقتصادی تجاری دعوت بعمل می آورد.

 • فیلم کوتاهی به زبان سوئدی در مورد امام خمینی (ره)
  ویدیوی کوتاهی برای معرفی امام خمینی (ره) توسط رایزنی فرهنگی ایران در سوئد به زبان سوئدی تهیه شد و در فضای مجازی منتشر شد. این ویدیو از طریق لینکی که در متن این خبر آمده از طریق یوتیوب و آپارات قابل مشاهده است.

 • به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا
  محمد بن ابراهیم قوامی شیرازی ملقب به صدرالمتالهین یا ملاصدرا ، از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگترین دانشمندان جهان ، درنهم جمادی الاولی سال 980 قمری در شیراز دیده به جهان گشود.

 • روز حکیم ابوالقاسم فردوسی گرامی باد
  حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی ( زادهٔ ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری- درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمریدر توسخراسان) ، سخن‌سرای نامی ایرانو سرایندهٔ شاهنامهحماسهٔ ملی ایراناست. فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند. استاد بزرگ بي بديل ، حكيم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسي، حماسه سراي بزرگ ايران و يكي از شاعران مشهور عالم و ستاره در خشنده آسمان ادب فارسي و از مفاخر نامبردار ملت ايرانست كه به علت همين عظمت مقام و مرتبت، سرگذش مانند ديگر بزرگان دنياي قديم با افسانه و روايات مختلف در آميخته است.

 • مشهد مقدس
  در این ویدیو شهر مشهد مقدس به زبان سوئدی معرفی شده است. این فیلم درباره معرفی آستان مقدس رضوی و معرفی حکیم ابوالقاسم فردوسی ومراکز دیگری همچون کوهسنگی و ... است . که به زبان سوئدی برای علاقه مندان از طرف رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است .

بزرگداشت چهارصد سال تاریخ روابط ایران و سوئد در استكهلم
رایزنی فرهنگی كشورمان به مناسبت چهارصدمین سال آغاز روابط ایران و سوئد، سمینار «بزرگداشت چهارصد سال تاریخ روابط ایران و سوئد» را در شهر استكهلم برگزار کرد.
 ١٦:٣٤ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
کتاب «پیاده‌روی اربعین: تأملات جامعه‌شناختی» منتشر شد
تاب «پیاده‌روی اربعین: تأملات جامعه‌شناختی» (مجموعه مقالات) به‌کوشش محسن حسام مظاهری توسط نشر آرما منتشر شد. به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «پیاده‌روی اربعین: تأملات جامعه‌شناختی» (مجموعه مقالات) به‌کوشش محسن حسام مظاهری توسط نشر آرما منتشر شد. در مقدمه این اثر آمده است: اگر بخواهیم مشخصه‌های جامعه‌ی شیعه در زمانه‌ی حاضر را برشمریم، بی‌شک یکی از مشخصه‌ها «فربهی بُعد مناسکی» آن‌ خواهد بود. در یکی دو دهه‌ی اخیر، آیین‌ها و مناسک جدیدی در جامعه‌ی شیعه ظهور کرده و با روندی شتابان رشد کرده‌اند که اغلب سابقه‌ای در ادوار پیشین نداشتند یا حداقل به‌صورت امروزی‌شان آیینی فراگیر محسوب نمی‌شدند. یکی از این آیین‌ها، «پیاده‌روی اربعین» است. آیینی که قدمت آن حدوداً به میانه‌ی قرن ۱۳ هجری می‌رسد و تا همین چند سال پیش آیینی مخصوص شیعیان عراق و محدود به ایشان به‌شمار می‌رفت، اما امروزه به یکی از آیین‌های فراگیر شیعیان تبدیل شده است. این توسعه، خصوصاً در بین شیعیان ایرانی بسیار سریع و گسترده بوده است.
 ١٥:٠١ - سه شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
روایت یک عکاس آلمانی از حوزه های علمیه شیعیان
مجموعه عکس هایی از هانس گئورگ برگر، عکاس آلمانی با موضوع حوزه‌های علمیه شیعیان در عمارت شمس العماره به نمایش در می آید. به گزارش خبرنگار مهر، با همکاری سفارت آلمان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی و اداره اسناد تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران نمایشگاه عکس «مکاشفه و تماشا» سه سفر به قلب دنیای اسلام تشیع برگزار می شود. در این نمایشگاه، مجموعه عکس هایی از هانس گئورگ برگر عکاس آلمانی با موضوع حوزه‌های علمیه شیعیان به نمایش در آمده است.
 ٢١:٠٤ - جمعه ١٩ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
۱۶نماینده ایران در جشنواره جهانی بازیهای موبایلی/ پایان حاشیه‌ها؟
مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره IMGA در خاورمیانه و شمال آفریقا در حالی به‌زودی برگزار می‌شود که این جشنواره برای بازی‌سازان ایرانی حواشی خاصی داشته است.
 ٢٣:٣٢ - چهارشنبه ١٠ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
ماهنامه فرهنگی شماره مهر منتشر شد
هفده همین شماره " ماهنامه فرهنگی " جمهوری اسلامی ایران در سوئد که بمناسبت ماه مهر انتشار یافت هم اینک روبروی شما قرار دارد و امید است مورد توجه ارباب فضل و معرفت قرار گیرد. فرهنگ نه تنها بعنوان زبان و آداب و رسوم بلکه در حیطه فکر و اندیشه و حتی باورهای دینی نیز این تاثیر قابل توجه است.گذشته ها با آمد و شدهای گوناگون چون سفرها ئی با انگیزه های علمی ، جهانگردی و البته بیشتر تجارتی مردم جهان با هم گفتگوی فعال داشتند و گاه این ارتباط با هجوم قدرت های مهاجم صورت می پذیرفت.امروز این تاثیر در عالم مجازی و فضای دیجیتال رفته ولی تاثیر آن نه تنها کاهش نیافته بلکه دوچندان شده است ولی هنوز تاثیر گفتگوی رودر رو و چهره به چهره هنوز جایگاه دیگری دارد.روز ها و هفته های گذشته شاهد حضور جامعه ای از معلمان و مربیان ایرانی در کشور سوئد و فنلاند بودیم که با هماهنگی های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد توانستند در نهادهای آموزشی و مدارس این کشور ها حضور یابند وبا معلمان و مربیان سوئدی دیدار و گفتگو نمایند.در این برنامه ها همچنین با دانش آموزان این مدارس به گفتگو نشسته وبا روش های تعلیم و تربیت در این کشورها آشنا گردیدند.این مراودات فرهنگی آموزشی شاید نتواند در یک گستره ملی تاثیرگذار باشد ولی برای جامعه معلمان دریافت یک تجربه است ، تجربه ای که می تواند در دایره ای کوچک مفید افتد وچنانچه الگوی مثبتی باشد تعمیم یابد.البته الگوها همواره باید توام و بمقتضای شرایط فرهنگی کشور باشد وگرنه می تواند پیامدهای فرهنگی نامناسبی برای آینده در برداشته باشد.
 ١٤:٠٧ - شنبه ٦ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
در نشست هفتگی شهرکتاب مطرح شد؛
غرب‌ستیزی قدرت سیاسی و اقتصادی استعمار را طبیعی جلوه می‌دهد
نشست هفتگی شهرکتاب، روز سه‌شنبه بیست‌وهشتم شهریورماه به تحلیل و بررسی «رویکرد پسااستعماری به علوم انسانی پس از ادوارد سعید» اختصاص داشت. در این نشست حسین شیبان، استاد تاریخ دانشگاه استکهلم سوئد، نفیسه مرادی و نسرین فقیه ملک‌مرزبان حضور داشتند. حسین شیبان گفت: غرب‌ستیزی عملا در امتداد خود، رابطه‌ قدرت بین شرق و غرب را در سطح فرهنگی و ایدئولوژیک بازتولید می‌کند و قدرت سیاسی و اقتصادی استعمار و امپریالیسم را طبیعی جلوه می‌دهد.
 ١٤:٢٤ - سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
قصیده گلمکانی و احسان بیگلری جوایز هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی «یاری» سوئد را گرفتند.
جشنواره «یاری» که همه ساله درآمد حاصل از فروش بلیت فیلم‌های حاضر در جشنواره را برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست ایرانی صرف می‌کند، در این دوره میزبان دوازده فیلم کوتاه و سینمایی ایرانی بود که در نهایت به ۲ فیلم جایزه داد. تندیس بهترین فیلم کوتاه جشنواره به «برزخ» ساخته قصیده گلمکانی اهدا شد و احسان بیگلری برای فیلم سینمایی «برادرم خسرو» تندیس بهترین فیلم بلند را گرفت.
 ١٤:١٣ - سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
ماهنامه فرهنگی شهریور 1396 منتشر شد
فرهنگ ایرانی یک فرهنگ مستقل بسیط نیست که بتوان از آن بعنوان یک فرهنگ یک دست تاریخی یاد نمود که متضمن آراء و اندیشه ها ، آداب و رسوم و سبک زندگی مردم و حتی ادبیات و شعر و معماری و هنر صرف ایرانی باشد.این فرهنگ طی جریان تاریخ و عناصر دخیله در فرهنگ ایرانی به یک فرهنگ مرکب از عناصر فرهنگ های گوناگونی تبدیل است که مطالعه تاریخ فرهنگ ما بدان مهر تائید می زند.ایران آریائی خود دو مقوله جدای از یکدیگر است زیرا آریائیان از چند هزاره قبل از میلاد به سرزمینی مهاجرت می کنند که آن سرزمین اقوام و مردمی بومی داشته است.حتی هنگامی که به دیگر سرزمین های مجاور چون هند رفتند با اقوام بومی روبرو شدند که قوم دراویدی هند بودند.بعبارتی آریائیان مهاجران به یک سرزمینی وارد شدند که آنجا سرزمین مادری آنان نبود ولی ساکنان بومی آنان را پذیرفتند و با آنان معاشرت نمودند و از ظرفیت های کاری و نظامی و روح سلحشوری آنان بهره بردند.پس از آنان اسکندرانیان و اعراب و مغول ها و افغان ها و دیگران آمدند و هرکدان تاثیرات فراوانی نهادند و البته بشدت از فرهنگ ایرانی متاثر گردیدند.این تاثیر بر ملل دیگر بسیار سنگین بود اما اسلام علیرغم تاثیر پذیری از فکر و فرهنگ ایرانی بیش از دیگر فرهنگ ها بر ایران و ایرانیان تاثیر نهاد.این تاثیر بگونه ای بود که مسیر جریان فکر و فرهنگ ایرانی را بکلی دگرگون نمود .دین و اندیشه ایرانی بشدت تغییر کرد ولی پاره ای از عناصر اگرچه تغییراتی را تجربه نمودند اما توانست آن شاکله و جوهره کلی خود را چون زبان فارسی حفظ کند.این نکته قابل تامل است که ایرانیان پذیرفتند دیانت خود را تغییر داده و اسلام را بپذیرند اما زبان خود را حفظ کردند که علت آن خردورزی و منطق مکتب کهن ایرانی در انتخاب اسلام و اندیشه الهیاتی و قوام فکر دینی بود.
 ١٧:٣٨ - دوشنبه ٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
فرارسیدن مام محرم ایام سوگواری سرور آزادگان جهان امام حسین (ع) را تسلیت می گوییم
محرم ماه شور و شعور و عشق و فریاد است. ای ماه خون، دوباره می‌آیی و سکوت تاریخ را در هم می‌شکنی و بغض ناله را از حنجره‌ها آزاد می‌سازی.بانگ کاروانت به گوش می‌آید و عاشقان را دوباره به مهمانی فرا می‌خوانی. سلام بر حسین سید و سالار شهیدان و یاران باوفایش. آن اصحاب شهادت طلبش که مصداق واقعی آگاهی و ایمان و شجاعت و فداکاری بودند، چه آن‌هایی که در رکابش به فیض شهادت رسیدند و چه آن‌هایی که پیش از عاشورا شهید شدند. مصائب امام حسین(علیه‌السلام) و اهل بیتش در این راه آنقدر عظیم و جانسوز است که اگر همه ایام محرم هم از آن گفته شود باز هم نمی‌توان حق مطلب را به درستی ادا کرد.
 ١٥:٣٤ - دوشنبه ٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
به مناسبت یازدهم شهریور ماه – روز صنعت چاپ
تاريخچه چاپ و کاغذ
از بدو حضور انسان بر روي کره خاکي معمولاً نياز به ابراز احساسات و تمايل به نمایش هنرهای وجودی در نزد افراد وجود داشته و اين نياز روز به روز افزايش يافته است. انسان پارينه سنگي بر ديواره غارها نگاره‌هايي را از خود باقي گذاشته است و در دوره ميان سنگي بر صخره‌ها و سنگ‌ها کنده کاري‌هايي را انجام داده و آنها را با رنگ‌هاي گوناگون کاني مثل اُخرا و چربي‌هاي حيواني رنگ آميزي کرده است. معمولاً اشکال حيواناتي همچون ماموت، گاو وحشي، بز کوهي، اسب، همراه با پيکره‌هاي انساني را نقش مي‌کردند. اين هنر ادامه يافت تا اينکه انسان توانست از نقوش و علائم بسيار ساده گذر کرده و خاطرات و آموخته‌هاي خود و معاملات و امور بازرگاني و اداري را ثبت کند و براي آيندگان باقي ‌گذارد. طبق اکتشافات باستان شناسان اولين وسيله‌اي که انسان از آن براي نوشتن و نقاشي استفاده می کرده، سنگ بوده است. پس از آن از وسایلی مثل استخوان حيوانات و چرم و چوب و الياف گياهي استفاده کرده؛ اما در نهايت انسان تکامل جو و جستجو گر قادر به اختراع و ساخت کاغذ شده است .
 ١٤:٣٧ - سه شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
ماهنامه فرهنگی مرداد 1396 منتشر شد
پانزدهمین شماره مجله رسمی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد با نام " ماهنامه فرهنگی " ویژه مرداد ماه سال 1396 خورشیدی منتشر شد و هم اینک پیش روی شما عزیزان فرهیخته است. سخن از فرهنگ سخن از بیان آداب و رسوم و مطالعه سبک زندگی و ادبیات وهنر و چگونگی زندگی و روابط حاکم بر یک جامعه انسانی است والبته با توسعه و گسترش دیگر قلمروهای انسانی که فرهیختگان از آن سخن می گویند ولی فرهیختگی گستره ای دیگر است.فرهیختگی تبلور شایسته ارزش های والای فرهنگ در یک انسان و یا جامعه است.انسان فرهیخته محصول تمیز و پاک یک فرهنگ است چون فرهنگ ها همواره ارزش های مثبت و سازنده ای ندارند و گاه فرهنگ ها دارای ارزش های درونی هستند که با شاخص ها و ملاک های ارزشمند و سازنده ادیان و دیگر فرهنگ های متعالی همخوانی ندارد.چه بسا ارزش های فرهنگی یک جامعه انسانی هرچند رهروان و پویندگان آن بر نیکوئی آن متفقند ولی ، ولی ها و چون و چراهای فراوان دارد که در اینجا نمی خواهیم وارد این گفتگو بشویم ولی می خواهیم بگوئیم از جمله ارزش های فرهنگی بویژه فرهنگ ما ایرانیان قدردانی و سپاسگزاری از آنانی است که به فرهنگ ما احترام می گذارند و این فرهنگ را شایسته بررسی و مطالعه میدانند .قدردانی و سپاس از آنانی که فرهنگ ایرانی مرا افق مطالعاتی خود قرار داده اند بر من ایرانی واجب است. این خود از آثار فرهیختگی و البته اخلاق است که همه بر آن و با پیروی از هر فرهنگی آن را پسندیده می شمارند. هستند انسان هائی که یک عمر در آشنائی و شناسائی و غور و تامل در دیگر فرهنگ ها می پردازند و در این میان از گذشته های بسیار دور بلکه از قرن ها پیش بوده اند انسان هایی که به فرهنگ ایرانیان پرداخته اند و عمر گرانقدری را در راه شناخت این فرهنگ به پایان برده اند
 ٢٠:٣٦ - سه شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
منتشر شد
ویدیوی معرفی شهر یزد به زبان سوئدی
استان یزد یکی از استان های تاریخی تمدنی سرزمین ایران است.تاریخ ایجاد این شهر به خیلی قبل از اسلام برمی گردد.اما در تاریخ اسلامی نیز جایگاه بسیار ویژه ای یافت تا آنجا که به این شهر دارالعباده می گفتند.چون مسلمانان واقعی و مخلص دینی در این شهر زندگی می کردند و البته آثار معماری اسلامی چون مساجد تاریخی و بناهای مذهبی اسلامی و زردشتی در آن بسیار به چشم می خورد.
 ١٨:٣١ - چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦ - نظرات : ١بیشتر >>
ویدیوی معرفی شهر قم به زبان سوئدی
شهر قم در یکصد سال اخیر به دلیل وجود حوزه علمیه مورد توجه بوده است. قم مرکز فکر وفرهنگ شیعه است. مراجع شیعه در این شهر زندگی می کنند و مراکز مطالعاتی شیعه در شهر قم قرار دارد. این شهر دارای دانشگاه های فراوان و کتابخانه ها و مراکز مطالعاتی است. علاقمندان به یادگیری علوم و معارف اسلامی بویژه معارف شیعه از سراسر جهان به این شهر می آیند.
 ١٧:٣٤ - سه شنبه ٢٧ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠بیشتر >>
ایرانشناسان سوئدی

خبر نامه های رایزنی

تلگرام مرکز فرهنگی

گزارش های تصویری

 ،مجموعه نامه ها، موافقت نامه های تاریخی پست ایران با دولت های خارجی،تمبر ها و عکس ها و مدارک منحصر بفرد راجع به ایران و سوئدی ها در ایران حاصل 40 سال تلاش آقای بیورن سوزنه سوئدی است.

کتابخانه دیجیتال

کتابخانه دیجیتال

 

مناسبتهای ماه

شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) 6 آذر
روز نیروی دریایی 7 آذر
روز بزرگداشت شیخ مفید 9 آذر
آغاز هفته وحدت 10 آذر

روز قانون اساسی

جمهوری اسلامی ایران

12 آذر
ولادت حضرت رسول اکرم(ص) 15 آذر
روز دانشجو 16 آذر
تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی 19 آذر
شهادت آیت آلله دستغیب 20 آذر
روز پژوهش 25 آذر
شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح 27 آذر
شب یلدا 30 آذر

معرقی کتاب

کتابی جالب برای آموزش زبان فارسی برای انگلیسی زبانان، در این کتاب علاقمندان علاوه بر آشنایی با 2000 لغت و اصطلاح فارسی،با فرهنگ ایران هم آشنا می شوند.

فراخوان

 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 8 | کل بازدید : 753788