سه شنبه ١٦ آذر ١٤٠٠
به وب سایت مرکز فرهنگی ایران در استکهلم خوش آمدید.

  

عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   

 

 

رویدادهای عید پاک

جشن های عید پاک در سوئد نه تنها ادای احترام به مرگ و رستاخیز مسیح است، بلکه  عید "تولد دوباره" بهار نیز می باشد. این عید، جشن گذار (مارس به آوریل) بوده و شاغلین سوئدی از یک تعطیلی چهار روزه جمعه تا دوشنبه استفاده می کنند.

در روز عید پاک، جادوگران همه جا دیده می شوند. طبق خرافات قدیمی این جادوگران در روز پنج شنبه قبل از عید پاک به محل اقامت شیطان در کوه های آبی پرواز می کنند. امروزه، اگر هنگام عید پاک یک جادوگر را در سوئد دیدید، احتمالاً شما را نخواهد ترساند. دختران کوچک با صورت های نقاشی شده، روسری های کوچک به سر و دامن های بلند برتن از خانه به خانه رفته و در یک قهوه جوش شکلات جمع می کنند.

شاخه های درخت غان که با پرهای رنگارنگ تزئین شده اند را می توان تقریباً در هر مغازه ای حین ایام صیام (Lent) خریداری کرد و این شاخه ها سمبل بهار و مصیبت مسیح می باشند.

عید پاک بدون تخم مرغ های رنگی در غالب کشورهای مسیحی لطفی ندارد. تخم مرغ اساساً یک سمبل قدیمی دینی از رستاخیز است و با این فصل بخصوص نیز همراه است. هنر رنگ آمیزی تخم مرغ ها نیز در سوئد بکار گرفته می شود و تقریباً هر خانه ای با یک کاسه پر از تخم مرغ های چند رنگ، تزئین می شود. کودکان نیز تخم مرغ های عید پاک را که با شکلات پر شده اند دریافت می کنند که به معنای هدیه ای از طرف خرگوش ایستر (عید پاک) می باشد.

در جمعه قبل از عید پاک (Good Friday)، جشن عید پاک آغاز می شود. این روز، روز حزن بوده و نشانگر روزی است که مسیح بر صلیب جان داد. در گذشته، مردم در خانه می ماندند، لباس عزا می پوشیدند و به کلیسا می رفتند و بیشتر روز را در همانجا سپری می کردند.

در این روز غمگین، در روزگاران قدیم، مردم به دلیل روزه اجازه خوردن گوشت نداشته و تنها ماهی می خوردند. سوئدی ها تنها شاه ماهی های نمک سود شده سرو می کردند و هیچ آبی نمی آشامیدند تا درد و رنج مسیح را به یاد آورند.

روز بعد از Good Friday یا شب عید پاک (Easter Eve) پایان اوقات رسمی این روزه می باشد. همه می توانند دوباره بخورند، شادی کنند و خانه ها را تمیز کنند!  این روز همچنین روز آتش بازی و ترقه بازی است زیرا قرار است جادوگران از کوه های آبی برگردند. کلاً مردم برای این جشن بزرگ آماده می شوند. امروزه بسیاری از خانواده های سوئدی دور میز شام عید پاک جمع می شوند تا در یک محیط مملو از گل های نرگس زرد، تخم مرغ های رنگی و غذاهای خوشمزه  این عید را جشن بگیرند.

در روز شادی و رستاخیز، روز عید پاک، بره پسح (paschal lamb) تهیه می شود. در سوئد این یک رسم جدید است که برگرفته از عید فصح (Passover) می باشد، عیدی که طبق کتاب مقدس انجیل توسط یهودیان در مصر جشن گرفته می شده است. این بره همچنین سمبل خود مسیح نیز می باشد که به خاطر انسان قربانی شد.

 


امتیازدهی

تلگرام مرکز فرهنگی

خبرنامه های رایزنی

کتابی جالب برای آموزش زبان فارسی برای انگلیسی زبانان، در این کتاب علاقمندان علاوه بر آشنایی با 2000 لغت و اصطلاح فارسی،با فرهنگ ایران هم آشنا می شوند.

 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 131 | کل بازدید : 1360923