يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
به وب سایت مرکز فرهنگی ایران در استکهلم خوش آمدید.

  

عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   

 

 

شادمانی چله تابستان

رقص حلقه، بازی و موسیقی


در ماه ژوئن، روزها طولانی تر و شبها روشن تر شده و در شب چله تابستان، بالاخره روشنایی بر تاریکی چیره شده و روز تقریباً پایانی ندارد. در ابتدا، چله تابستان(Midsummer)  تعطیلات سنت جان باپتیست (یحیی تعمید دهنده) بود، اما اکنون بیشتر به جشنی به افتخار تابستان و روشنایی تبدیل شده است. چله تابستان در نزدیکترین آخر هفته به روز واقعی چله تابستان یعنی 24 ژوئن جشن گرفته می شود، زمانی که جشن باستانی تحویل تابستانی احتمالاً روزی برگزار می شده است.


در یک فضای سبز باز، میله ای بلند برای افراد جهت تزئین با برگ و گل افراشته می شود. گاه روبان و دیگر تزئینات کاغذی هم به دور این میله گره زده شده و از یک میله عمود بر این میله دو حلقه مزین به گل آویزان می گردد. سپس همه میهمانان درحالی که بسیاری از آنها ملبس به لباس های سنتی می باشند، می رسند. با نواختن ویولن و کمانچه و آکاردئون، مردها ستون چله تابستان را به سمت آسمان برمی افرازند. جشن آغاز می شود!  افراد دست به دست هم داده و دور این میله همراه با آهنگ های سنتی به رقص مشغول شده و کودکان به بازی سرگرم می شوند.

پس از این مراسم، مردم به خانه های خود رفته و از غذای چله تابستان متشکل از شاه ماهی و سیب زمینی های نوبرانه که همراه با خامه ترش و پیازچه های خرد شده سرو می شود، لذت می برند. در واقع این غذای مردم فقیر در ایام قدیم بوده و تقریباً همه روزه شاه ماهی همراه با سیب زمینی خورده می شد، و با شیر ترش سرو می شد. مخلوط مزه های شور، ترش، تند و شیرین، یک تجربه آشپزی بسیار جالب را ایجاد می نماید. آبجو و چای قرمز نیز سرو شده و توت فرنگی های خوشمزه برای دسر اجتناب ناپذیر است. میز نیز خود اغلب با یک پرچم سوئدی و ضیافتی از گل های مروارید، خشخاش و ذرت، گل های چله تابستان که از زمین چیده شده اند، تزئین می شود.


همچنین معجزه های بسیاری در چله تابستان رخ می دهد. برای دخترانی که به یافتن همسران آینده خود علاقمندند، حقه خاصی وجود دارد. اگر یواشکی به چمنزارها رفته و هفت نوع گل مختلف را چیده و آنها را زیر بالش خود بگذارند، در خواب عشق آینده خود را خواهند دید. روزی سوئدی ها اطراف آتش برپا شده به رقص و پایکوبی می پرداختند، اما به دلیل روشنی شب این کار اثر درست و واقعی خود را ایجاد نمی کرد! در نتیجه، سوئدی ها تیرک (Maypole) را از آلمان وارد کرده و آن را به میله ای که در جشن چله تابستان به دور آن بچرخند تبدیل کردند.  

امتیازدهی

تلگرام مرکز فرهنگی

خبرنامه های رایزنی

کتابی جالب برای آموزش زبان فارسی برای انگلیسی زبانان، در این کتاب علاقمندان علاوه بر آشنایی با 2000 لغت و اصطلاح فارسی،با فرهنگ ایران هم آشنا می شوند.

 

آمار بازدید
 بازدید امروز : 46 | کل بازدید : 1292711